Eesti Naislaulu Selts Peterburis

Eesti Vabariigi 98. Aastapäeva eel viis Eesti Naislaulu Selts (ENLS) kontserdireisile Peterburi seltsi 10 liikmeskoori. TLÜ vilistlasnaiskoor Helia (dirigent Linda Kardna), Tartu naiskoor Domina (dirigent Anneli Koppel), Tallinna naiskoorid Gaudete (dirigent Mait Männik) ja Carmina (dirigent Margit Võsa), Lähte ja Rakke naiskoor, Luunja naiskoor Jõeõed,Võru naiskoorid Tempera ja Kannel ning TÜ akadeemilise naiskoori Tallinna vilistlaskoor andsind 21. II kontserdi kultuurikeskuses Moskovski ja 22. II Peeter-Pauli luteri kirikus Nevski prospektil.
1994. aastal taasloodud Eesti Naislaulu Selts on üks Eesti Kooriühingu alaliite, koondades oma ridadesse 68 naiskoori ligi 2000 lauljaga. Selts on seadnud enda ette selge, kuid vägagi keerulise eesmärgi: naiskoor peab olema ka tulevikus tugev ja elujõuline kooriliik. Ja selle eesmärgi saavutamiseks on kõik vahendid head.
Loomulikult on ja jäävad traditsioonid nagu nais- ja neidudekooride võistulaulmised, laulupäevad, isadepäeva kontsert Estonia kontserdisaalis ja Arvo Ratassepa auhinna üleandmine. Ning muidugi kontserdid, kontserdid, kontserdid. Kuid et olla naiskoorina tulevikus huvitavam ning naislaul areneks nüansirikkamaks ja põnevamaks, jääb vaid traditsioonidest väheks. Uus ja huvitav värskendab lauljaid ja dirigente, uus ja huvitav meelitab ligi uusi ja noori lauljaid. Ning algus on juba tehtud.
2014. aastal ENLSi esinaiseks valitud Margit Võsa eestvõttel viidi eelmisel kevadel ellu missaprojekt. See tähendab, et 19 nais- ja neidudekoori üle Eesti kandsid Tallinna Metodisti kirikus ja Tartu Jaani kirikus ette Max Filke teose „Missa in honorem St. Caroli Boromaei“. Elamus kõigile – nii lauljatele kui publikule. Järgmiseks suurprojektiks sai Naislaulu Seltsi äsjane kontserdireis 10 naiskooriga Peterburi. Margit Võsa kinnitusel oli projekti üks peaeesmärke taaselustada Peterburi ja Eesti kooride sidemed, lisaks muidugi viia Eesti koorid esinema nii olulisse kultuurimekasse. Asi läks korda – publik võttis eesti kooride esinemised vastu tulise aplausi ja braavo-hüüetega.
Nii see Eesti Naislaulu Selts oma asja ajabki, koos vanade traditsioonide ja uute loomisega. Ikka selle nimel, et kaasata seltsi tegevusse üha enam naislaulu harrastajaid. Ja ruumi tegutsemiseks jagub – Eestis tegutseb kokku 138 naiskoori. Õnneks jagub ka ideid ja tegutsemisindu.

Allikas: http://www.sirp.ee/online-uudised/eesti-naislaulu-selts-peterburis/