Imelised hetkede helinad

Maie Tamra muusikapedagoog ja dirigent

Küünlakuu 11. päeva õhtupoolikul sai Viljandi Jaani kirikus teoks imetore neidudekooride kontsert, mis oli pühendatud Eesti Vabariigi 100. aastapäevale.
Kontserdi korraldaja oli Eesti naislaulu selts, kes ühendab nais- ja neidudekoore ning edendab naiskooride laulukultuuri. Seltsi eestvedamisel leiavad aset naiskooride laulupäevad, kontserdisarjad, tähtpäevakontserdid ja teabepäevad. Ta on ellu kutsunud Eesti nais- ja neidudekooride võistulaulmise ning peab üheks oma olulisemaks ülesandeks hoida au sees naiskoori laulu ja kasvatada peale uus põlvkond naislauljaid.
Kontsert Jaani kirikus kandis pealkirja «Hetkede helinad», selle kunstiline juht oli Toomas Voll.
Viljandi laulurahvas peaks Toomas Volli hästi teadma – ta oli pikki aastaid Viljandimaa kammerkoori peadirigent. Lisaks on ta väga hea vokaalpedagoog, omanäoline komponist, suurepärane klaverisaatja ning mõnus suhtleja.
Kontserdil osales neli koori: Tallinnast, Elvast, Pärnust ja muidugi Viljandist. Kava pani kokku Toomas Voll. Korraldamisele aitas kaasa Viljandi muusikakool eesotsas direktor Tonio Tamraga. Tänusõnad kuuluvad ka Jaani koguduse pastorile Marko Tiitusele.
Kontserdil kõlas ainult eesti heliloojate looming, nagu Eesti Vabariigi juubeli puhul kohane. Autorite loetelu on päris pikk: Mart Saar, Cyrillus Kreek, Veljo Tormis, Peep Sarapik, Uno Naissoo, Hans Hindpere, Tiina Kiilaspea, Rein Rannap, Piret Rips-Laul, Eve Saumets, Rasmus Puur, Piret Laikre, Kadri Voorand, Triin Arak.
Esimene etteaste usaldati Tallinna Musamari Koorikooli tütarlastekoorile, mille dirigent on Tiina Mee. Viis laulu tulid esitusele a cappella. Laulud olid rasked, kuid väga huvitavad. Kava oli hästi viimistletud, esitus jättis sügava mulje.
Pärast tütarlaste esinemist pakkus kuulaja kõrvale vaheldust Viljandi muusikakooli õpilase Katrina Reimandi viiulimäng. Kuulsime Artur Lemba väga tuntud «Armastuse poeemi» ja esitus oli igati nauditav.
Järgnes Elva gümnaasiumi neidudekoori etteaste, mida dirigeeris Merike Allik ja mille kontsertmeister oli Eve Saumets. Neiud esitasid neli laulu. Esimene neist oli Toomas Volli «Kodu» – väga armas ja hästi tuntud laul, mida rõõmuga lauldakse. Ka see esitus oli südamlik ning kõlas hästi.
Tiina Kiilaspea laulud Juhan Liivi tekstidele on vähe tuntud ning võib-olla selles vanuses noortele pisut rasked mõista ja seega ka laulda.
Järgnes Pärnu tütarlapse Mirjam Kitse etteaste, juhendajaks Toomas Voll. Neiu laulis Uno Naissoo laulu «Mälestusi kodust» ning esitus oli intonatsioonilt puhas ja väga selge diktsiooniga. Ta ei vajanud enda toetuseks ühtegi instrumenti. Ta laulis ennast kuulaja südamesse.
Pärnu muusikakooli tütarlastekoor Argentum Vox esines dirigent Toomas Volli juhatamisel. Koor kandis ette neli laulu, mis olid hästi valitud, näitamaks tema võimeid. Kõige raskem ja nõudlikum oli kindlasti Kadri Voorandi noorte laulupeo jaoks loodud laul «Aga tule».
Vahepalana kõlas Imre Sooääre «Üle vee», mille esitasid Viljandi muusikakooli ja gümnaasiumi õpilased Katrina Reimand (laul) ja Artur Leppik (saksofon). Neid saatis klaveril Aare Külama, kes väärib eraldi väljatoomist oma suurepärase improviseerimisoskuse ja maitseka saate tõttu.
Viimasena rõõmustas kodupublikut Viljandi noorte sümfooniaorkestri koor, mida juhatas Maarika Reimand. Esitusele tuli kolm eriilmelist laulu. Viljandi muusikakooli vilistlase Piret Laikre «Mu kodu nii lihtsalt» on keerukas ballaad, mis oli koorile väga huvitavalt seatud.
Rasmus Puuri «Meie» oli algul kirjutatud ühendkooridele noorte laulupeoks. Viljandi koor soovis seda esitada oma  kontserdireisil Hispaanias 2017. aasta oktoobrikuus. Autor vastas palvele ja tegi laulust naiskoori seade. Sellel kontserdil saatis koori Viljandi muusikakooli kammerorkester, dirigeeris autor.
Lõpuloo, Peep Sarapiku «Ta lendab mesipuu poole» esitas ligi sajaliikmeline ühendkoor, mida juhatas Rasmus Puur. Nii kõrge tasemega neidudekoore ei ole Viljandis ammu kuuldud. Olen kindel, et Viljandi publik on südamest tänulik selle imelise muusikaelamuse eest. Kuuldu puudutas meie südameid ja oli väärikas Eesti Vabariigi aastapäeva kingitus.

Allikas: https://sakala.postimees.ee/4408209/imelised-hetkede-helinad